NAŠE AKTIVITY
Asociace předala ministerstvu petici pokerových hráčů
Zástupci Asociace pokerových hráčů předali Ministerstvu financí Petici za poker v ČR a probrali s ministerskými úředníky aktuální problémy pokerových hráčů. Podívejte se, co se dozvěděli nového.
Zdroj: Asociace pokerových hráčů ČR
Asociace předala Ministerstvu financí petici pokerových hráčů
Asociace pokerových hráčů ČR má za sebou další schůzku na Ministerstvu financí, kde jsme se jako její zástupci 8. listopadu 2018 sešli se zástupci Odboru 34 – Státní dozor nad hazardními hrami v čele s ředitelem odboru panem Karlem Blahou a zástupci Odboru 32 – Daňová legislativa. Oficiálně jsme jim předali Petici za poker v ČR, pod kterou se podepsalo více než 2200 fanoušků této karetní hry, řešili jsme ale také další aktuální věci a dozvěděli jsme se i pár zajímavých novinek, o které jsme se s vámi podělili v posledních týdnech po jejich oficiálním oznámení.
Na schůzce jsme se vrátili k dokumentu, který jsme vypracovali a zaslali na MF po naší předchozí schůzce v polovině května. V dokumentu jsme popsali stav pokeru v ČR z hlediska hráčů. Rozebrali jsme v něm hlavní problémy, které pokerové hráče trápí, a navrhli jsme některá řešení. Jedná se hlavně o následující témata:
- Problematika §59 zákona o hazardních hrách, který komplikuje pořádání garantovaných pokerových turnajů a v případě online pokeru znevýhodňuje české pokerové hráče proti hráčům ze zahraničí. Dále také chystané změny v zákonu o dani z hazardních her, které s touto problematikou souvisí.
- Absence některých variant pokerových turnajů na českém online pokerovém trhu, případně překážky jejich provozování (kvalifikační turnaje, KO turnaje, některé formy sit and go turnajů atd.).
- Prakticky neexistující konkurence v případě online pokeru.
První příjemné změny na obzoru
Potěšilo nás, že se v posledních měsících ledy přece jen pohnuly a alespoň část z těchto problémů se už povedla vyřešit. Zástupci ministerstva nás informovali, že byl herně PokerStars schválen nový herní plán, ve kterém již figurují například kvalifikační turnaje, turnaje typu KO a další varianty pokerových turnajů. V současnosti tak jen čekáme, až herna tyto změny implementuje a spustí.
Dozvěděli jsme se také, že byly uděleny další dvě licence na provoz online živých her, pod které spadá i online poker. Licence získaly společnosti Synot Tip, a.s. a King’s Casino a.s., která zde bude provozovat online pokerovou hernu partypoker.cz. V prvním případě vlastně ani nejde o tak velkou novinku, Synot Tip tu online poker provozuje už teď, dosud to jen bylo pod starou licencí. Návrat online pokerové herny PartyPoker na český trh je mnohem zásadnější zprávou. Největšího globálního konkurenta herny PokerStars čeští hráči dlouho vyhlíželi, spojení s největší domácí pokerovou značkou je navíc zárukou toho, že se máme na co těšit.
Od získání licence ke spuštění koncového produktu je samozřejmě ještě dlouhá cesta, věříme ale, že v příštím roce zde už nebude jen jediný velký provozovatel online pokeru a vznikne konkurenční prostředí, ze kterého mohou spotřebitelé, v tomto případě pokeroví hráči, vždy jen těžit.
Na ministerstvu se seznámili s průzkumem mezi pokerovými hráči
Ministerským úředníkům jsme prezentovali výsledky průzkumu mezi pokerovými hráči, který Asociace pokerových hráčů ČR zorganizovala. Doufáme, že i tato aktivita nám pomůže v naší snaze o zlepšení pokerového prostředí v ČR. Průzkum probíhal formou online anonymního dotazníku a týkal se například vztahu mezi online pokerem a pokerem hraným naživo, oblíbenosti jiných hazardních her mezi pokerovými hráči, spokojenosti hráčů se současnou nabídkou online pokeru nebo zkušeností hráčů s černým trhem v oblasti online pokeru. Výsledky průzkumu najdete zde.
Některé z cílů Asociace pokerových hráčů ČR se tedy již podařilo naplnit. Do budoucna se budeme soustředit hlavně na legislativní změny kolem §59 ZHH a v obecné rovině na propagaci pokeru jako dovednostní hazardní hry. K problematice §59 zákona o hazardních hrách a souvisejících ustanovení zákona o dani z hazardních her jsme ihned po schůzce vypracovali další dokument, ve kterém prezentujeme názor, že turnajový poker by měl být regulován a daněn stejně jako ostatní hazardní hry z kategorie živé hry, do které poker patří. Nevidíme důvod, proč by hry jako BlackJack, Ruleta, Baccarat a další měly mít jiné podmínky než pokerové turnaje, pro které v současnosti platí poměrně striktní omezení pro výplaty výher hráčům, dané právě §59 ZHH. Ve sněmovně je navíc návrh, který by zavedl pro pokerové turnaje jistou minimální hranici pro základ daně. Přitom nic podobného pro ostatní hry neplatí. V dokumentu uvádíme i další argumenty a analýzy ohledně této problematiky.
Na závěr je třeba dodat, že si ceníme toho, jak jsou zástupci Ministerstva financí ochotni vyslechnout naše argumenty a zapojit nás do příprav legislativních změn. Tato spolupráce probíhá na velmi dobré úrovni a věříme, že je přínosná pro obě strany a že se nám společnými silami podaří nastavit pravidla pro regulaci pokeru tak, aby byla spravedlivá a hlavně prospěšná pro pokerové hráče.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.