NAŠE AKTIVITY
Výsledky jednání Asociace pokerových hráčů na MF
Asociace pokerových hráčů ČR absolvovala první schůzku se zástupci Odboru 34 Ministerstva financí. Podívejte se, co jsme se na setkání dozvěděli.
Zdroj: Google Streets
Asociace pokerových hráčů ČR poprvé jednala s Ministerstvem financí
Začátkem května jsme absolvovali zatím nejdůležitější schůzku od vzniku Asociace pokerových hráčů ČR. Ve čtvrtek 3. května jsme se na Ministerstvu financí sešli s ředitelem Odboru 34 – Státní dozor nad hazardními hrami Mgr. Karlem Blahou a jeho třemi kolegy a kolegyní, kteří na schůzku přizvali ještě zástupkyni Odboru 32 – Daňová legislativa. Jednání bylo vůbec první schůzkou se zástupci Ministerstva, na které jsme zastupovali hráče pokeru sdružené v Asociaci pokerových hráčů ČR, která měla k tomuto dni zhruba 1 500 členů. Zároveň jsme úředníkům Ministerstva předali informace o Petici za poker v ČR, kterou v té době podepsalo více než 2 tisíce lidí. Petice ještě není uzavřena a můžete ji stále podepisovat online na adrese www.pokerpetice.cz a tamtéž se můžete stát členy asociace. Ředitel Blaha založení Asociace velmi uvítal, neboť pro úředníky se jedná o subjekt, se kterým mohou oficiálně jednat a který reprezentuje velmi významný počet občanů ČR.
Čtěte také: Asociace pokerových hráčů v Poslanecké sněmovně
Schůzka samotná trvala bezmála tři hodiny a již od prvních slov bylo jasně vidět, že úředníci se na schůzku výborně připravili a dopředu se do hloubky obeznámili s problematikou okolo pokeru a pokerových turnajů. Za zmínku rovněž stojí, že jeden z úředníků na schůzce je aktivní pokerový hráč vlastnící licenci dealera, takže rozhodně nebylo třeba na schůzce vysvětlovat, co je to u turnaje třeba pozdní registrace nebo více startovních dní. Rovněž velmi přínosná byla účast úřednice z Odboru daňové legislativy, neboť celá problematika se velmi úzce dotýká i jejich strany. Debata tak probíhala na velmi věcné úrovni a byla velmi konstruktivní. Pan ředitel Blaha stejně jako jeho kolegové jsou si vědomi nepříjemné situace hráčů pokeru v ČR, berou ji velmi vážně a jsou ochotni připravit změny, které by vedly k jejímu zlepšení.
Ministerstvo připravuje novelu zákona o hazardu
Ministerstvo v současné době zahajuje proces novelizace zákona o hazardních hrách č. 186/2016 Sb. Asociaci byla nabídnuta možnost se na přípravě této novely aktivně podílet. Samozřejmě se chystáme tuto šanci využít a věříme, že existuje skutečně velmi reálná šance na výrazné zlepšení nejenom problematického §59, který znevýhodňuje české spotřebitele vůči zahraničním, ale celkově hazardního zákona jako takového. Zde je však třeba si uvědomit, že celý legislativní proces je velmi náročný a zabere nějaký čas – stačí se podívat na postup přijímání nových zákonů, který je hezky popsán třeba zde. Každopádně novela předložená přímo ministerstvem má velkou šanci úspěšně projít sněmovnou, takže doufáme, že se povede vše dotáhnout do zdárného konce. Ministerstvo financí plánuje na novele tvrdě pracovat a předložit ji v průběhu příštího roku, takže bychom se výraznějších změn mohli dočkat během roku 2019.
Na schůzce jsme se také zajímali o možnost, jak zlepšit stávající situaci alespoň částečně již nyní, a i zde máme dobré zprávy. Například to vypadá, že by se ještě letos na naší prozatím jediné licencované herně PokerStars.cz mohly znovu objevit KO turnaje a snad i kvalifikační turnaje, pro které se našlo řešení v rámci stávajícího znění zákona. Opět bude nicméně potřeba ze strany herny technická úprava herního klienta, což zřejmě bude nějakou dobu trvat.
Dají se legálně pořádat garantované turnaje?
Dlouhou dobu jsme rovněž strávili debatou nad tím, zda existuje nějaký způsob, jak legálně pořádat živé garantované turnaje a freerolly. Výklad §59 je velmi jednoznačný a klasický jednodenní garantovaný turnaj ho těžko splní a freeroll ho splnit nemůže nikdy. Pokud má garantovaný turnaj více startovních dní, jsou podmínky §59 v podstatě nesplnitelné. Pro ty z vás, kteří zákon nečetli, jen doplníme, že se v něm nepoužívají přímo slova garance nebo garantovaný turnaj, ale mluví se o turnajích s předem stanovenou minimální výší výhry (ve smyslu prizepoolu).
Živá hra provozovaná formou turnaje (Termín živá hra pochází z kamenných kasin, kde se tak označují hry s krupiérem, jako je například ruleta, kostky nebo karetní hry. Tento termín se pak používá i u online variant stejných her, takže online poker je v této terminologii živá hra hraná online.): U živé hry provozované formou turnaje s předem stanovenou minimální výší výhry je podmínkou konání turnaje uhrazení vkladů účastníků hazardní hry odpovídajících nejméně 50 % předem stanovené minimální výše výhry. |
Z toho vyplývá, že garantovaný turnaj nesmí začít, pokud není vybrána alespoň polovina garance. Začátkem turnaje je, dle úředníků, první rozdání karet. Z této definice je jasné, že tato podmínka je nesplnitelná u turnajů, které mají více startovních dní a freerollů. U jednodenních turnajů je nutno se začátkem turnaje počkat, než je vybrána polovina garance. To bývá většinou později, než je oficiální začátek turnaje, díky možnosti pozdní registrace či re-entry. Přejmenovat garantovaný prizepool třeba na estimated prizepool nebo něco podobného není řešením, protože takový turnaj by stále podmínky zákona nesplnil. Mnoho kasin v současné době stále vícedenní garantované turnaje nabízí, ale dle vyjádření úředníků neexistuje žádné legální řešení, jak je pořádat. Technicky by možná fungovalo, pokud je turnaj uspořádán jako negarantovaný s tím, že funguje jakási částečná garance, která platí pouze v případě, že se registruje dostatečný počet hráčů tak, aby turnaj neodporoval podmínkám §59. Hráčům každopádně doporučujeme, aby se vždy zeptali provozovatele, jestli je turnaj garantovaný, co přesně to znamená pro hráče a zda existují nějaké podmínky, kdy garance vyplacena nebude. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby u nás garantované turnaje fungovaly standardním způsobem jako na celém světě, za což Asociace aktivně bojuje, ale bez legislativních změn se to určitě neobejde.
Druhá podmínka z §59 je problematická hlavně pro online poker.
V případě, že souhrn vkladů bude vyšší než předem stanovená výše výhry nebo se bude jednat o turnaj bez předem stanovené výše výhry, nesmí provozovatel na výhrách vyplatit více než 95 % z úhrnné výše všech vkladů. |
Tato podmínka ve stručnosti říká, že nelze provozovat turnaje s rakem menším než 5 %. Toto postihuje většinu online Sit&Go a i nějaké online MTT turnaje. V živém pokeru toto problém není, protože rake je standardně vždy vyšší než 5 %.
Obě tato omezení jsou zásadním problémem pro zahraniční online herny, protože musí pro malý český trh upravovat svůj globální software. Obě tyto podmínky jsou v online světě nesmyslné a český zákon je v tomto směru smutný světový unikát. I sám bývalý náměstek ministerstva financí Ondřej Závodský, který je za tento zákon zodpovědný, označil na svém facebookovém profilu §59 za paskvil.
Změny přijdou, ale nebude to hned
Celkově setkání vnímáme jako velmi pozitivní. Ze strany úředníků jsme jednoznačně cítili snahu silně regulovat hlavně „tvrdý hazard“ a v připravované novele zoufalou situaci ohledně pokeru řešit a zlepšit. Bohužel legislativní postup změny zákona není nic jednoduchého ani rychlého, a to je ještě třeba si uvědomit, že ani stávající politická situace, kdy nemáme stabilní vládu, celý proces nijak neurychlí. Pan ředitel Blaha na závěr navrhl, abychom se scházeli každé 2–3 měsíce, abychom mohli společně diskutovat vývoj situace. Kromě toho nás ředitel ještě zkontaktuje přímo s úředníky, kteří budou návrh novely připravovat, abychom jim pomohli s přípravou konkrétních změn. Věříme, že dokážeme tomuto procesu napomoci, a budeme rádi, když nás podpoříte podpisem petice, nebo ještě lépe tím, že se stanete členy Asociace. Těm, kdo tak již učinili, děkujeme, i díky vám máme šanci pro poker něco udělat.
Za Asociaci pokerových hráčů Lukáš Horák, Jaroslav Sita a Jakub Šlemr
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.