LEGISLATIVA A HAZARD
Belgie a Nizozemsko zakázaly lootboxy ve hrách
Foto: Internet
Hazard se objevuje i v počítačových hrách formou lootboxů
Vývojáři počítačových her se neustále snaží přicházet na způsoby, jak dlouhodobě vydělávat na již vydaných hrách. Forma pravidelných měsíčních poplatků je již poměrně zastaralá a hráči mají k dispozici obrovskou spoustu konkurenčních titulů. V zásadě jedinou hrou, která na tomto modelu dlouhodobě funguje, je hra na hrdiny World of Warcraft.
Další možností je takzvaný free-2-play model, kdy je hru možné hrát zcela zdarma, ale za reálné peníze je možné si dokupovat různé výhody nebo předměty. Na tomto modelu funguje většina mobilních her.
Největší kontroverze vzbuzuje model takzvaných lootboxů. Ty fungují na principu toho, že si hráč buď hraním nebo za peníze koupí truhlu, ve které se nachází zcela náhodný obsah. Může se jednat jak o hodnotné herní předměty, tak bezcenné kosmetické úpravy.
Odměna v lootboxu je předem zcela neznámá a hráč tak nikdy neví, jakou odměnu skutečně dostane. Právě tento systém se nelíbí zákonodárcům z mnoha zemí, protože ho považují, stejně jako spousta hráčů samotných, za čistý hazard.
Belgie a Nizozemsko vytvořili seznam her se zakázanými lootboxy
Belgie a Nizozemsko se rozhodlo učinit první kroky k tomu, aby lootboxy z některých her zcela a natrvalo odstranili. Seznam zatím obsahuje hry jako Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch a FIFA 18. Seznam se bude časem rozšiřovat o další tituly.
Další na řadě Hearthstone, Magic the Gathering a další karetní hry?
Odstranění lootboxů z počítačových her oceňují i hráči samotní, ovšem další logický postup vlád je odstranit z her veškeré prvky, které obsahují prvek náhody a za které se musí platit penězi. Z nadpisu je jasné, že velmi pravděpodobně by mohly vlády, včetně té naší, označit za hazard i hry jako Hearthstone, MtG, Gwent a celou řadu dalších.
Přestože se při nákupu karet nejedná o lootboxy, princip zůstává stejný - hráč si koupí za opravdové peníze balíček, takzvaný booster, který může obsahovat jak ty nejvzácnější tak prakticky bezcenné karty. Jedná se tedy o vklad, výhru a prvek náhody, což podle zákona znamená hazardu. Zde je definice hazardí hry, jak stojí v zákoně:
„Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“
Proč podepsat Petici za poker v ČR
Petice za poker v ČR si dává za cíl rozdělit čistě hazardní hry a hazardní dovednostní hry, mezi které patří poker, ale také další řada karetních her. V těch se sice nachází prvky náhody, ovšem dlouhodobě vyhrávají zkušenější hráči. Přestože poker nehrajete, může se vás hazardní zákon i tak týkat a právě karetní hry by mohly velmi logicky spadnout do kategorie čistého hazardu.
Pokud by se na karetní hry hazardní zákon začal také vztahovat, bude jistě lepší, když bude existovat definice dovednostní hazardní hry a ke karetním hrám se nebude přistupovat stejně, jako například k hracím automatům.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.