NAŠE AKTIVITY
Výsledky velkého průzkumu mezi pokerovými hráči
Od konce srpna do začátku října probíhal mezi hráči pokeru průzkum, který zorganizovala Asociace pokerových hráčů ČR. Anonymní dotazník, který byl vytvořen pomocí platformy survio.com, vyplnilo více než 2000 fanoušků pokeru. Asociace se snažila zjistit, jak se změnilo chování hráčů pokeru od 1. 1. 2017, kdy vstoupil v účinnost zákon o hazardních hrách. Otázky se týkaly například oblíbenosti hry naživo a na internetu, vztahu pokerových hráčů k jiným hazardním hrám, spokojenosti hráčů se současnou nabídkou online pokeru nebo zkušeností s nabídkou nelicencovaných online heren.
Výsledky průzkumu a jejich interpretaci předali zástupci Asociace pokerových hráčů úředníkům Ministerstva financí jako podklad pro připravovanou novelu zákona. Podívejte se s námi, co všechno se dá z odpovědí více než dvou tisícovek respondentů vyčíst.
Foto: Pixabay
Výsledky průzkumu mezi hráči pokeru
První dvě otázky se týkaly věku a pohlaví pokerových hráčů a odpovědi na ně nejsou příliš překvapivé: Poker je převážně mužskou záležitostí. To také odpovídá výsledkům Výroční zprávy o hazardním hraní 2017, podle které se hazardu věnují častěji muži než ženy. Ženy navíc preferují spíše loterie než živé hry.
1. Vyberte váš věk
2. Vyberte vaše pohlaví
Další tři otázky se snažily zjistit, jak nový zákon ovlivnil preference hráčů, co se týká hraní online a naživo, a jak se změnil jejich přístup k ostatním hazardním hrám. Po 1. 1. 2017 došlo k výraznému snížení počtu hráčů online pokeru, přičemž se tito hráči přeorientovali hlavně na poker hraný naživo, část z nich s pokerem úplně skončila. Celkově obliba dříve dominantního online pokeru klesla, přestože je zde legální provozovatel a hráči nemají povinnost danit výhry. To podle nás dokládá, že současná nabídka online pokeru pro hráče není dostatečná.
3. Jakou formu pokeru jste hráli před účinností zákona o hazardních hrách (zákon č. 186/2016 Sb., dále jen ZHH), tedy před 1. 1. 2017?
4. Jakou formu pokeru hrajete po 1. 1. 2017, tedy od účinnosti ZHH?
Hráči, kteří v otázce č. 4 uvedli, že nyní nehrají poker, se častěji začali věnovat jiným hazardním hrám: 15 % z nich uvedlo, že se více věnují sportovním sázkám, 8,5 % se více věnuje loteriím a 6 % se více věnuje automatům. U hráčů živého pokeru se nejvíce zvýšila obliba ostatních živých her (Blackjack, ruleta, kostky), častěji je hraje 8 % z nich, automatům se častěji věnuje 6 % z nich. Z odpovědí hráčů plyne, že od 1. 1. 2017 se jiným hazardním hrám než pokeru věnují spíše méně, ale část z nich naopak přechází od pokeru k jiným formám hazardu, které se často řadí do kategorie více nebezpečných.
5. Jak často se věnujete následujícím hazardním hrám od účinnosti ZHH, tedy od 1. 1. 2017, ve srovnání s obdobím před tímto datem?
Mezi pokerovými hráči jsou z ostatních hazardních her nejpopulárnější kurzové sázky, které v sobě také nesou jistý prvek dovednosti a jsou v tomto smyslu pokeru nejblíže. U hráčů, kteří v otázce č. 4 uvedli, že se věnují převážně živému pokeru, je častější, že hráli také hrací automaty (25 %) a ostatní živé hry (26 %).
6. Hráli jste v posledních 12 měsících následující hazardní hry?
Z odpovědí na sedmou otázku jednoznačně vyplývá, že hráči pokeru nejsou se současnou nabídkou online pokeru spokojeni a uvítali by vstup alespoň jednoho dalšího subjektu na český trh. Pro spotřebitele je konkurenční prostředí velmi důležité, momentálně je však jedinou konkurencí černý trh, který významná část hráčů i skutečně využívá, což dokladují i výsledky následujících otázek.
7. Chtěli byste, aby licenci v ČR obdržela i nějaká další online pokerová herna?
Celkem 232 respondentů uvedlo, že hrají na nelicencované herně. Podle výsledků otázky č. 4 se online pokeru aktivně věnuje 1070 respondentů (810 hraje převážně online a 260 kombinuje online hru a hru naživo), z čehož vyplývá, že na nelicencované herně hraje až 21,7 % aktivních hráčů online pokeru. Dále je vidět, že hernu SynotTip Poker využívá velmi malé procento hráčů, což je pravděpodobně dáno velmi omezenou nabídkou této herny, a herna PokerStars tak má mezi licencovanými hernami jasný monopol.
8. Na které herně v ČR hrajete online poker?
Většina hráčů nemá představu, jak obtížné je založit si účet a hrát na nelicencované herně. Respondenti, kteří odpověděli jinak než „nevím“, to však převážně považují za jednoduché. Hráči, kteří založení účtu na nelicencované herně považují za jednoduché, toho ve velké míře i skutečně využívají. Z hráčů, kteří vybrali jednu z odpovědí „velmi snadné“/„snadné“, jich současně 189 odpovědělo, že na nelicencované herně skutečně hrají. Tito hráči tvoří přes 80 % všech hráčů na nelicencovaných hernách, kterých je podle otázky číslo osm 232.
Nelicencované herny hráčům často přinášejí mnoho výhod, jako jsou například lepší bonusové nabídky, větší výběr herních formátů nebo menší poplatky, takže hráči, kteří vědí, jak se na nelicencovanou hernu registrovat, to velmi často i udělají. Informace o možnostech hry na takových hernách se přitom v pokerové komunitě poměrně rychle šíří. Také je zde skupina hráčů, kteří prozatím využívají hernu PokerStars, ale postupně ztrácejí naději, že se její nabídka vrátí na úroveň srovnatelnou se zbytkem světa, a uvažují o přechodu na černý trh.
9. Jak je obtížné založit si účet a hrát na online pokerové herně, která nemá licenci podle ZHH v ČR (například asijské a karibské herny)?
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.