ČLÁNKY
Proč vznikla Asociace pokerových hráčů ČR
Foto: Internet
Proč vznikla Asociace pokerových hráčů ČR a „Petice za poker v ČR“
1. 1. 2017 vešel v účinnost nový zákon o hazardních hrách (zákon č. 186/2016 Sb – více informací zde), vyřešila se tím dlouho nejasná situace kolem online hraní a čeští hráči mohou hrát proti hráčům ze zbytku světa, protože český trh naštěstí nebyl uzavřen. Současně však zákon přinesl mnohá negativa a v reakci na to jsme se rozhodli založit Asociaci pokerových hráčů ČR a vznikla petice s názvem „Petice za Poker v ČR“.
DŮLEŽITÉ: Petici „Petice za poker v ČR“ podepište zde
Co konkrétně vadí hráčům pokeru?
Zákon definuje hazardní hru poměrně volně jako hru, sázku nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost. Kromě klasických hazardních her, ve kterých výsledek hry závisí pouze na náhodě, teď zákon postihuje i hry, které jsou dovednostní, ale o výsledku zčásti rozhoduje náhoda. Dle námi oslovených právníků se do kategorie hazardních her vejde nejen poker, ale i turnaje ve hrách, jako je Magic: the Gathering, Hearthstone a mnoho dalších her. Sami zástupci ministerstva financí již v médiích naznačili, že je dle nich možné zákon aplikovat na některé známé počítačové hry. Myslíme si, že by se mělo důsledně rozlišovat mezi čistě hazardními hrami, kde má náhoda rozhodující slovo, a dovednostními hazardními hrami, ve kterých může náhoda hrát jistou roli, ale podstatná část hry je ovlivněna schopnostmi a dovednostmi hráče. Takové hry by jistě měly být regulovány jinak než hry, ve kterých rozhoduje pouze náhoda.
Více se lze dočíst zde: Proč je poker dovednostní hra
Ustanovení zákona poškozující hráče jako koncové spotřebitele
Dále nám vadí některá konkrétní ustanovení zákona, která podle nás poškozují hráče jako koncové spotřebitele, případně znevýhodňují české hráče oproti hráčům z jiných zemí v rámci jednoho turnaje. Jedná se hlavně o paragraf 59, který velmi zkomplikoval pořádání pokerových turnajů s garantovaným cenovým fondem, přičemž takové turnaje jsou vždy výhodné pro hráče. Stejný paragraf dokonce zakazuje pořadatelům turnajů vyplatit více než 95 % vkladů, což je opět na úkor hráčů. Toto značně omezuje možnosti konkurenčního boje mezi provozovateli a poškozuje tak hráče jako koncové spotřebitele služby. V některých případech dochází až k absurdním situacím, kdy se čeští hráči nemohou zúčastnit některých online pokerových turnajů, protože si jejich provozovatel účtuje příliš nízký poplatek za hru a vyplácí tak více než 95 % vkladů zpět mezi hráče. A pokud je jim hra umožněna, je pro splnění podmínek zákona většinou nutné, aby se do turnaje zapojili až v pozdějších fázích, čímž jsou znevýhodněni oproti svým soupeřům ze zbytku světa.
Více se lze dočíst zde: Proč zákon poškozuje hráče pokerových turnajů
„Samotné ustanovení vzniklo v podstatě v poslanecké sněmovně, zákon byl schválený až ve třetím čtení. To znamená, že náš návrh v tomhle směru původní nebyl. Pozměňovací návrh by se dal označit za paskvil. Rozhodně bych byl pro to, aby se ustanovení nějakým způsobem novelizovalo. Zrovna u pokeru je podle mě společenská škodlivost v mezích hazardních her relativně minimální,“ řekl Ondřej Závodský, bývalý náměstek ministerstva financí. Zdroj: Lidovky.cz |
Chybí konkurenční prostředí
Také zde nevzniklo skutečně konkurenční prostředí, protože naprostá většina zahraničních společností o licenci buď vůbec nepožádala, nebo svou žádost stáhla během licenčního řízení, přičemž tento krok často odůvodnili vysokou byrokracií a nestandardními podmínkami pro získání licence, kterou tyto společnosti v ostatních zemích EU i mimo EU většinou bez problému získaly. Absence konkurence poškozuje nás hráče jakožto spotřebitele dané služby i stát, který tím přichází o daně, přitom ochrana spotřebitelů a lepší výběr daní jsou cíle zákona. Zákon provozovatelům znemožňuje boj o zákazníka pomocí poskytnutí levnější služby, na čemž tratí spotřebitel. To vše navíc v situaci, kdy jsou značně omezeny možnosti různých promoakcí, které vždy byly ve prospěch hráčů a také podporovaly konkurenční boj mezi provozovateli.
Podpisem petice vyjádříte svůj nesouhlas s daným stavem. Pokud se navíc stanete i členy Asociace pokerových hráčů ČR, zlepšíte naši vyjednávací pozici ve snaze o změnu současného stavu. Členství v Asociaci je zdarma a neklade vám žádné závazky nebo povinnosti.
DŮLEŽITÉ: Petici „Petice za poker v ČR“ podepište zde
Pokud s peticí souhlasíte a chcete pomoci současnou situaci změnit, sdílejte prosím petici s vašimi přáteli třeba na Facebooku či jiných sociálních sítích!
Změnu ustanovení zákona podpořil i Ondřej Závodský
Změnu ustanovení zákona, který omezuje pokerové hráče, podpořil na facebooku v komentáři k aprílovému článku (více zde) i sám bývalý náměstek ministra financí Ondřej Závodský, pod jehož gesci spadal dohled nad loteriemi a příprava novely loterijního zákona.
Že něco není v pořádku, cítí i úředníci na ministerstvu
Jak je vidět z níže uvedeného e-mailu, který nám na adresu Asociace pokerových hráčů ČR zaslal jeden z podporovatelů petice, že něco není v pořádku, cítí i sami úředníci z Ministerstva financí.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.